Dodatek węglowy dla mieszkańców Skarżyska
Złóż wniosek o dodatek węglowy
W naszym mieście jednostką odpowiedzialną za przyjmowanie, rozpatrywanie i przekazywanie wszelkich informacji w sprawie dodatku węglowego jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dział Świadczeń Rodzinnych, Wychowawczych i Funduszy Alimentacyjnych. Ośrodek znajduje się przy ulicy Prusa 3A w Skarżysku-Kamiennym. Niedawno informacje o dodatku węglowym można było przeczytać również w serwisie informacyjnym https://www.uwagaregion.pl/.
Ponadto w mieście znajduje się drugi dodatkowy punkt obsługi wniosków o dodatek węglowy. Punkt można znaleźć w Dziale Dodatków Mieszkaniowych i Energetycznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który znajduje się przy ulicy Sikorskiego 19, w pokoju nr 7. Pokój zlokalizowany jest na parterze. Należy kierować się przez wejście od strony parkingu.
W przypadku pojawiających się pytań można skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Działem Świadczeń Rodzinnych, Wychowawczych i Funduszy Alimentacyjnych pod wskazanymi numerami telefonów: 41 2529130, 41 2529122, 41 2529121. Numery telefonów do dodatkowego punktu obsługi klienta to 41 25 29 149 lub 41 25 29 147.
3000 złotych wsparcia dla wnioskujących
Sytuacja na rynku grzewczym w całym kraju jest bardzo niekorzystna. Ceny węgla drastycznie powędrowały w górę. Takich wzrostów cen nie widziano w naszym państwie od wielu lat. W związku z tym faktem wprowadzono dodatek węglowy, który ma wesprzeć gospodarstwa domowe w pokryciu kosztów zakupu węgla. Dodatek jest przyznawany bez względu na wysokość dochodów. Nie da się jednak ukryć, że jest on dużym wsparciem w szczególności dla najuboższych rodzin.
Aktualnie jedna tona węgla w wielu miejscach w Polsce kosztuje już ponad 3000 złotych, a nawet 4000 złotych. Dodatek węglowy jest jednorazowy i wynosi 3000 złotych. Pieniądze powinny zostać przekazane na konto wnioskodawcy do miesiąca czasu od dnia złożenia wniosku. Podstawowym warunkiem na podstawie, którego przyznawany jest dodatek jest wpis do CEEB – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Należy wykazać główne źródło ogrzewania budynku.
Wsparcie na zakup węgla przysługuje osobom, które ogrzewają dom poprzez: kocioł na paliwo stałe, kominek, ogrzewacz powietrza, kozę, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Wniosek należy złożyć do 30 listopada 2022 roku, na piśmie lub w formie cyfrowej poprzez e-PUAP.