140-lecie Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej upamiętnione przez Skarżyski Kongres Badaczy i Sympatyków Kolei
Pod koniec września 2024 roku, w dniach 28 i 29, w Skarżysku-Kamiennej zorganizowane zostało wydarzenie dla pasjonatów historii kolejnictwa – Skarżyski Kongres Badaczy i Sympatyków Kolei. Współorganizatorami były Fundacja Wczoraj dla Jutra oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej, a całe wydarzenie odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej. Planowane na weekend spotkanie, miało na celu uczczenie 140. rocznicy utworzenia Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej.
Przez dwa dni skupiono miłośników kolejnictwa z całego kraju, którzy mieli okazję prezentować wyniki swoich badań dotyczących historii kolei, jej znaczenia dla rozwoju gospodarczego rejonów, przez które przebiegała linia oraz wymieniać się opiniami na ten temat.
Obrady kongresu rozpoczęły się o godzinie 10:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skarżysku-Kamiennej.
Dr J. Ewa Leśniewska, jako pierwsza prelegentka, podzieliła się z uczestnikami swoją wiedzą na temat Jana Gotlieba Blocha. W swoim wystąpieniu, zatytułowanym „Jan Gotlieb Bloch. Nie tylko król kolei żelaznych…”, przybliżyła sylwetkę tego wybitnego inwestora i twórcy kolejnictwa w Polsce, ukazując jego ogromny wkład nie tylko w rozwój transportu szynowego, ale także w różne aspekty społeczne i gospodarcze.
Następnie przyszedł czas na dr Macieja Cichonia, który skoncentrował swój wykład na Drodze Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej. Omówił jej znaczenie dla regionu, problemy budowlane z nią związane oraz wpływ na rozwój gospodarczy terenów między Wisłą a Pilicą w latach 1885-1914.
W swoim wystąpieniu Marcin Medyński przedstawił referat o tytule „Skarżysko-Kamienna – miasto stworzone przez kolej”. Pokazał jak istotna była infrastruktura kolejowa dla rozwoju Skarżyska-Kamiennej i jak wpłynęła na to, że stało się ono ważnym ośrodkiem przemysłowym.